Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu obejmują najcięższe przestępstwa, takie jak pozbawienie życia innej osoby (zabójstwo) czy inne czyny, których sprawcy mogą zostać skazani na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Czyny zabronione naruszające zdrowie i życie człowieka

Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu to zróżnicowana grupa czynów zabronionych naruszających życie i zdrowie człowieka. Kodeks karny określa następujące przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu:
  • zabójstwo,
  • dzieciobójstwo,
  • zabójstwo eutanatyczne (pozbawienie życia na żądanie drugiego człowieka i pod wpływem współczucia dla niego),
  • namowa do samobójstwa i pomoc w popełnieniu go,
  • przerwanie ciąży za zgodą kobiety,
  • niezgodne z prawem przerwanie ciąży,
  • nieumyślne spowodowanie śmierci,
  • ciężki uszczerbek na zdrowiu,
  • średni i lekki uszczerbek na zdrowiu,
  • uszkodzenie prenatalne,
  • bójka i pobicie,
  • użycie w bójce i pobiciu niebezpiecznych przedmiotów,
  • narażenie na zarażenie,
  • nieudzielenie pomocy.
Zatrzymajmy się dłużej przy kilku wybranych przestępstwach i warunkujących je okolicznościach.

Ciężki, średni i lekki uszczerbek na zdrowiu

Kodeks karny wyróżnia trzy poziomy uszczerbku na zdrowiu.
  • Z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu mamy do czynienia, gdy sprawca pozbawił swoją ofiarę wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia albo doprowadził u niego do innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.
  • Uszczerbek średni to naruszenie czynności ciała lub rozstrój zdrowia trwający więcej niż 7 dni.
  • Lekki uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie czynności ciała lub rozstrój zdrowia, które trwa nie dłużej niż 7 dni.
Ściganie przestępstwa ciężkiego i średniego uszczerbku na zdrowiu następuje z urzędu – podejmuje je prokurator, i to niezależnie od woli pokrzywdzonego.

Ściganie przestępstwa lekkiego uszczerbku na zdrowiu następuje z oskarżenia prywatnego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą. Wówczas ściganie następuje z urzędu po tym, jak organy uzyskają wiarygodną informację o popełnieniu przestępstwa.

Osoba, która w wyniku działania innej osoby doznała uszczerbku na zdrowiu, powinna udać się do lekarza i przeprowadzić obdukcję. Jest to badanie, w trakcie którego lekarz stwierdza i bada obrażenia ciała pacjenta. Należy też złożyć zawiadomienie o pobiciu na policji.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy adwokata w przypadku lekkiego uszczerbku na zdrowiu, gdyż jego ściganie nie następuje z urzędu. Prawnik sporządzi prywatny akt oskarżenia, a następnie działa w sądzie w charakterze oskarżyciela prywatnego

W przypadku ciężkiego i średniego uszczerbku na zdrowiu adwokat zadba o najlepszą reprezentację interesu klienta. Zadba o to, by organy postępowania podjęły odpowiednie czynności i zebrały potrzebne dowody. Kancelaria Adwokacka adw. Rafała Zielińskiego podejmuje się również przygotowania pozwu o odszkodowanie i zadośćuczynienie za poniesiony uszczerbek i reprezentuje klienta w postępowaniu cywilnym w tej sprawie.

Dzieciobójstwo

Popularnie, również w mediach, mianem dzieciobójstwa określa się zabicie małego dziecka. Nie jest to prawidłowe określenie – w rzeczywistości przestępstwa, które się tak nazywa, może się dopuścić wyłącznie matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Przyjmuje się, że bezpośredni związek z porodem może występować nawet kilka dni po urodzeniu. Za taki czyn ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

Zabójstwo eutanatyczne

Polskie prawo nie dopuszcza eutanazji, czyli pozbawienia życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej na jej żądanie. W kilku krajach europejskich istnieją odpowiednie procedury – o zakończeniu leczenia decyduje komisja lekarska, ale takiej decyzji nie może podjąć samodzielnie rodzina chorego.

Art. 150 Kodeksu karnego przewiduje, że:
  • § 1. Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • § 2. W wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
Aby można było mówić o zabójstwie eutanatycznym, muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki:
  • ofiara poprosiła o pozbawienie ją życia,
  • sprawca kierował się współczuciem wobec ofiary.
Jeśli uda się przekonać sąd, że jedynym powodem pozbawienia życia była chęć ulżenia cierpiącemu, sprawca zostanie skazany na karę maksymalnie 5 lat pozbawienia wolności; sąd może też odstąpić od wymierzenia kary. Jeśli jednak któryś z warunków nie został spełniony, postawiony zostanie inny zarzut, np. z art. 148 k.k. (zabójstwo), który jest zagrożony wyższą karą.

Usługi prawne dotyczące przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu – oferta kancelarii

Kancelaria Adwokacka adw. Rafała Zielińskiego świadczy usługi prawne na rzecz sprawców przestępstw oraz ich ofiar. Zachęcamy do kontaktu na jak najwcześniejszym etapie sprawy, aby pełnomocnik mógł uczestniczyć już w pierwszych czynnościach i zadbać o interesy swojego klienta.

Dla powodzenia spraw karnych ważna jest nie tylko wiedza i doświadczenie prawnika, ale również jego zaangażowanie i umiejętność nieszablonowego myślenia. Mecenas Zieliński ma doświadczenie w pracy jako prokurator, dzięki czemu potrafi analizować sprawy z punktu widzenia oskarżyciela publicznego i działać wyprzedzająco.
Close Menu

Skontaktuj się z nami