Polskie prawo nie zezwala na posiadanie żadnych ilości narkotyków – nawet niewielkich na własny użytek. Posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem ściganym z mocy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jedynie w nielicznych sytuacjach jest to dopuszczalna sytuacja – legalna jest marihuana medyczna (o ile pacjent kwalifikuje się do jej stosowania); narkotyki mogą też posiadać osoby prowadzące określone badania, pod warunkiem posiadania zezwolenia.

Nieznaczne ilości narkotyków – czyli jakie?

Kary za posiadanie narkotyków są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od tego, jaką ilość nielegalnych substancji posiadał sprawca, jakiego były one rodzaju i czy osoba ta była wcześniej karana. Prawodawstwo niektórych krajów zezwala na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na użytek własny. W Polsce nie jest to dopuszczalne.

Przez nieznaczne ilości narkotyków najczęściej rozumiemy taką, która pozwala na jednorazowe odurzenie się ich posiadacza. Jest to zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, chyba że sąd uzna zdarzenie za przypadek mniejszej wagi, co przekłada się na mniejszą odpowiedzialność karną. Wówczas karą może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.

Sądy nierzadko umarzają postępowanie wobec osób posiadających nieznaczną ilość narkotyków. Taką możliwość daje art. 62a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz przepisy ogólne prawa karnego.

Zatrzymanie osoby posiadającej narkotyki

Policja ma prawo zatrzymać osobę, u której stwierdzono posiadanie narkotyków, jeśli:
  • istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogła popełnić przestępstwo,
  • zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się osoby podejrzanej,
  • istnieje ryzyko zatarcia śladów przestępstwa przez osobę podejrzaną,
  • nie da się ustalić jej tożsamości,
  • istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.
Zatrzymany musi być niezwłocznie pouczony o przysługujących mu prawach. Najważniejszym z nich jest korzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Nie wolno utrudniać zatrzymanemu kontaktu z wybranym obrońcą.

Art. 248. § 1 Kodeksu postępowania karnego przewiduje, że zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 48 godzin od zatrzymania nie zostanie on przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jeżeli zatrzymany zostanie przekazany do dyspozycji sądu, to ten w ciągu 24 godzin od chwili przekazania ma czas na wydanie i doręczenie zatrzymanemu postanowienia o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania.

Usługi prawne dotyczące przestępstw narkotykowych – oferta kancelarii

Oskarżenie o posiadanie narkotyków – a tym bardziej rozprowadzanie ich – ma bardzo poważny charakter i organy ścigania podchodzą do takich zarzutów z całą stanowczością. Osoba, która została zatrzymana z choćby niewielką ilością narkotyków, powinna jak najszybciej ustanowić pełnomocnika, który podejmie się jej obrony i przedsięweźmie działania zmierzające do wymierzenia jak najmniej dotkliwej kary lub umorzenia postępowania.

Jeśli osoba zatrzymana przez policję nie ma zaufanego adwokata, może wybrać obrońcę już po przewiezieniu na komisariat. Policjanci dysponują spisem adwokatów i udostępniają go na każdą prośbę. Obrońcę mogą ustanowić również najbliżsi zatrzymanego.

Zadaniem adwokata w sprawach o przestępstwa narkotykowe jest wskazanie okoliczności łagodzących, które wpłyną na kwalifikację czynu klienta. Podniesienie tych okoliczności może wpłynąć na wysokość orzeczonej kary lub nawet skutkować uniewinnieniem czy warunkowym umorzeniem postępowania.

Kancelaria podejmuje się:
  • obrony osób, u których stwierdzono posiadanie narkotyków, a także oskarżonych o ich wytwarzanie, handel lub przemyt,
  • sporządzania wszelkiego rodzaju pism procesowych w toku postępowania karnego o przestępstwa narkotykowe, w tym wniosków dowodowych, odpowiedzi na akt oskarżenia, zarzutów do opinii biegłych sądowych, środków zaskarżenia niekorzystnych orzeczeń organów ścigania oraz sądów w sprawach przestępstw narkotykowych,
  • obrony nieletnich, tj. osób w wieku 13–17 lat, które popełniły przestępstwo związane z narkotykami,
  • działań zmierzających do umorzenia postępowania przygotowawczego, zastosowania przypadku mniejszej wagi, negocjacji ugody z prokuratorem bądź zawieszenie wykonania kary.
Close Menu

Skontaktuj się z nami