Przestępstwa drogowe, czyli przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, obejmują katastrofę komunikacyjną, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień lub po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym oraz naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Wszystkie te naruszenia są penalizowane przez Kodeks karny.

Przestępstwa drogowe a wykroczenia drogowe

Art. 86 Kodeksu wykroczeń definiuje wykroczenie drogowe jako sytuację, w której ktoś nieumyślnie stwarza zagrożenie w strefie ruchu drogowego lub strefie zamieszkania w wyniku nieostrożności. Przestępstwo drogowe jest z kolei uregulowane w art. 177 Kodeksu karnego i jest nim naruszenie bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w skutek którego osoba poszkodowana doznała urazu lub poniosła śmierć. Dla zakwalifikowania zdarzenia jako przestępstwa ważne jest to, by poszkodowany doznał naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia – i musi to trwać dłużej niż 7 dni. Długość trwania naruszenia lub rozstroju określa biegły sądowy lekarz w opinii sądowo-lekarskiej.

Drobna stłuczka, w wyniku której nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, skutkuje nałożeniem na sprawcę kary grzywny. Jeśli jednak w wyniku zdarzenia drogowego inna osoba odniosła obrażenia trwające dłużej niż 7 dni, sprawca musi się liczyć nawet z karą pozbawienia wolności.

Kary za przestępstwa drogowe

  • Spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym – od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
  • Nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
  • Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub doprowadzenie śmierci w katastrofie w ruchu lądowym – od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
  • Nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub spowodowanie śmierci w katastrofie w ruchu lądowym – od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.
  • Spowodowanie wypadku, w którym osoba odniosła obrażenia omówione w art. 157 § 1 – od roku do 3 lat pozbawienia wolności.
  • Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli pod wpływem alkoholu lub używek odurzających – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
  • Niezatrzymanie pojazdu do kontroli przy użyciu przez patrol sygnałów świetlnych i dźwiękowych – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czym jest katastrofa komunikacyjna?

Katastrofa komunikacyjna jest uregulowana w art. 173 Kodeksu karnego. Jest to zdarzenie w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo powoduje szkody w mieniu o wielkich rozmiarach. Taka katastrofa może dotyczyć różnych środków transportu: samochodów, pociągów, statków czy samolotów. Przy ustalaniu wysokości kary za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej sąd bierze pod uwagę, czy sprawca działał umyślnie.
  • Umyślne sprowadzenie katastrofy ma miejsce w sytuacji, gdy sprawca działał świadomie i wiedział, że swoimi zachowaniem może doprowadzić do katastrofy. Wówczas grozi mu kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat, o ile w wyniku katastrofy nikt nie poniósł śmierci.
  • Nieumyślne sprowadzenie katastrofy ma miejsce w sytuacji, gdy sprawca nie zamierzał doprowadzić do katastrofy, ale jego lekkomyślność lub niedbalstwo przyczyniły się do jej powstania. Za takie działania sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Surowsze kary są przewidziane w sytuacji, gdy w wyniku katastrofy komunikacyjnej choć jedna osoba poniosła śmierć lub doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób. Przy ustalaniu wymiaru kary sąd bierze pod uwagę umyślność działania.
  • Sprawca, który umyślnie doprowadził do katastrofy, w wyniku której ktoś zginął lub doznał poważnych obrażeń, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 2 do 15 lat.
  • Sprawca, który nie działał umyślnie, lecz mimo to w wyniku katastrofy doszło do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, może otrzymać karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Usługi prawne dotyczące przestępstw drogowych – oferta kancelarii

Naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu w trakcie prowadzenia pojazdów pociąga za sobą konsekwencje natury prawnej. Sprawa staje się szczególnie poważna, jeśli sprawca był pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Najpoważniej traktowany jest wypadek, w wyniku którego śmierć poniosła inna osoba – sprawca musi się liczyć z karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawca przestępstwa drogowego często jest w tak dużym szoku, że nie jest w stanie odpowiadać na pytania policjantów lub mówi rzeczy, które pogarszają jego położenie. Z tego powodu tak ważna jest obecność adwokata już w chwili pierwszego przesłuchania na komendzie policji. Pełnomocnik dokłada starań, aby na kolejnych etapach postępowania respektowane były prawa jego klienta, a wydany wyrok był możliwie jak najłagodniejszy.

Sprawy z zakresu przestępstw drogowych należą do trudnych i skomplikowanych, często są też zagrożone bardzo wysoką karą. Właśnie dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych.
Close Menu

Skontaktuj się z nami