Kasacja to procedura umożliwiająca zaskarżenie prawomocnych orzeczeń sądowych. Stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia i uregulowana jest w art. 518 i nast. Kodeksu postępowania karnego.

Co to jest kasacja?

Kasacja to nadzwyczajny środek zaskarżenia, w którym podnosi się zarzuty mające wykazać nieprawidłowość postępowania sądu odwoławczego. Nie mogą to być zarzuty podniesione wcześniej w apelacji, trzeba wykazać nowe zarzuty i uchybienia sądu orzekającego w II instancji.

Pismo procesowe składa się do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu II instancji, którym jest sąd okręgowy lub apelacyjny. Kasacja w sprawie dotyczącej tego samego oskarżonego i od tego samego orzeczenia może zostać złożona tylko jeden raz.

Kto może wnieść kasację?

Do wniesienia kasacji uprawniona jest każda strona postępowania karnego, a także:
  • Prokurator Generalny,
  • Rzecznik Praw Obywatelskich,
  • Rzecznik Praw Dziecka – od każdego prawomocnego orzeczenia Sądu kończącego postępowanie karne, w tym ostatnim przypadku tylko, gdy wskutek jego wydania doszło do naruszenia praw dziecka.
Nie jest dopuszczalne złożenie kasacji, jeżeli niezaskarżone orzeczenie sądu I instancji zostało utrzymane w mocy lub dokonana została jego zmiana na korzyść strony.

W jakich sprawach można wnieść kasację?

Kasację można wnieść tylko w dwóch sytuacjach wyraźnie przewidzianych w przepisach k.p.k:
  • od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego kończącego postępowanie w danej sprawie karnej,
  • od prawomocnego postanowienia sądu odwoławczego o umorzeniu postępowania i zastosowaniu środka zabezpieczającego w postaci m.in. elektronicznej kontroli miejsca pobytu, podjęcia odpowiedniej terapii, w tym uzależnień, skierowania na pobyt w zakładzie psychiatrycznym czy też zakazu prowadzenia pojazdów.

Wymogi formalne kasacji

W terminie 7 dni od wydania wyroku przez sąd II instancji należy złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz o doręczenie odpisu tego wyroku wraz z uzasadnieniem. Od chwili doręczenia wyroku wraz z odpisem uzasadnienia adwokat lub radca prawny ma 30 dni na złożenie kasacji. Nie bez przyczyny wskazujemy na profesjonalnych pełnomocników: kasacji nie może wnieść sama strona, gdyż jest ona objęta przymusem adwokacko-radcowskim.

Jednocześnie ze złożeniem pisma należy wnieść opłatę. Wynosi ona 450 zł w sprawach, gdzie jako sąd II instancji orzekał sąd okręgowy i 750 zł w sprawach, gdzie jako sąd II instancji orzekał sąd apelacyjny.

Jeżeli kasacja została choćby w części uwzględniona, Sąd Najwyższy zwraca opłatę wnoszącemu kasację.

Złożenie kasacji samo w sobie nie wstrzymuje wykonania wyroku karnego, ale Sąd Najwyższy może wstrzymać wykonanie wyroku w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Strona może złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku już w samej kasacji. Sąd rozpoznaje taki wniosek na posiedzeniu bez udziału stron.

Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy oddala kasację, jeśli uzna ją za oczywiście bezzasadną. Wydaje przy tym postanowienie.

Inne rozstrzygnięcia wymagają od Sądu Najwyższego wydania wyroku. Uwzględniając kasację, Sąd Najwyższy może:
  • uchylić wyrok sądu II instancji i przekazać temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym,
  • uchylić wyrok sądu II instancji i wyrok sądu I instancji i przekazać sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania,
  • uchylić wyrok sądu II instancji, wyrok sądu I instancji i umorzyć postępowanie,
  • uchylić wyrok sądu II instancji, wyrok sądu I instancji i uniewinnić oskarżonego, jeżeli skazanie jest niesłuszne.
Sąd Najwyższy nie może zmieniać wyroku sądu II instancji.
Close Menu

Skontaktuj się z nami